Gå til hovedindhold

Every Day is a Friday

Som del af vores forskellige internationale partnerskaber og samarbejder er vi med i et Erasmus+projekt med fokus på bæredygtighed i ungdomsuddannelser. Samarbejdet foregår med skoler fra Spanien, Belgien, Letland og Tjekkiet og fokuserer på bæredygtighed og uddannelse.

Teacher training

Som opstart på projektet har to af vores lærere, Jon og Tina, været afsted i foråret 2022 til en teacher training i Segovia, Spanien, med de andre deltagende lærere for at få større indsigt i bæredygtighedsinitativerne og vidensdeling omkring dem.

Jon og Tina har tre videoer med hjem fra deres teacher training. Du kan se videoerne ved at klikke på linksene i højre spalte.

Every Day is a Friday

Erasmus+projektet Every Day is a Friday arbejder med bæredygtighed på flere niveauer – hvordan kan de deltagende skoler arbejde med at blive mere bæredygtige, hvordan kan de klæde eleverne på til at være aktive borgere ift. bæredygtighed, hvordan tænker vi bæredygtighed ind på både på individ-, skole- og samfundsplan?

Every Day is a Friday består af en række udvekslingsture til hvert af de fem deltagerlande (Spanien, Belgien, Letland, Tjekkiet og Danmark). En gruppe elever fra hver skole deltager i hver tur, og mens eleverne er afsted, bliver de indlogeret hos en lokal familie.

I september 2022 rejser fem gefionitter fra 2. h afsted til Tjekkiet og nye bæredygtige erfaringer – vi glæder os til at følge projektet!