Gefionittens side

Gefion Gymnasium er præget af en levende og mangfoldig elevkultur.

Vi har aktiviteter, der er knyttet til fagene, fx mediefag og den årlige Gefion Movie Awards eller frivillig idræt. Men derudover har vi også en lang række elevudvalg, som er blevet til på initiativ af elever, og som er elevstyrede.

Vi sætter understøttelsen og udviklingen af denne kultur meget højt som et fundament til at fremme elevtrivslen og på den måde forebygge mobning og mistrivsel. Derfor opfordrer vi også alle elever til at tage del i de mange fælles udvalg og oplevelser.

Elevudvalg og interessegrupper på Gefion i skoleåret 2017-2018:

Amnestyudvalget
Kontaktperson: Victor Christoffersen (3n)

BIGMUN
Kontaktperson:Terese (TKO)

Caféudvalget
Kontaktperson: Kornelija (3b), Tim (3m)

Dialoggruppen
Kontaktperson: Lisbet (LRI)

Elevkoret
Kontaktperson: Dennis (DPM)

Elevrådet
Kontaktpersoner: Miriam Heller-Seiffert (2v), Sascha Sajfert (2o)

Festudvalget
Kontaktpersoner: Ellen Lewkovitch (2h), Niels Christian Nielsen (2d)

FUSION – Gefions skoleblad
Kontaktpersoner: Anna (3h), Nana (3h)

Fællesudvalget
Kontaktpersoner: Camille (3l), Gustav (3v), Amalie (3z), August (2h), Clara (3o), Isabella (1e), Julie (1h), Klara (3h), Rasmus (2o), Rebecca (2e), DPM

Gefion Ambassadører
Kontaktperson: Mette (MST)

Gefion Band
Kontaktpersoner: Petur (PBP), Klara (3h)

Gefion Debat
Kontaktperson: Adam (AGE)

Gefion Gaming
Kontaktperson: Oliver (3v)

Gefion Musical
Kontaktpersoner: Roberta (3l), Sif Vorre Mandøe (3c), Victoria Isabel Zenon (3h), Jakob Lui (3y) (instruktører)

Gefion Programming
Kontaktperson: Jakob Lui (3y)

Gefion TV
Kontaktpersoner: Omar König (3d), Frederik (3d)

Gefionitnetværket
Kontaktperson: Thomas (THA)

Glædesudvalget
Kontaktpersoner: August Rossing (2t), August Weberg (2t)

Hueudvalg 2018
Kontaktperson: Rigmor (3t)

Hygiejneudvalget
Kontaktperson: Dennis (DPM)

Internationale Elever
Kontaktperson: Birgitte (BMU)

Kageudvalget
Kontaktperson: Lea (1t)

Ligestillingsudvalget
Kontaktperson: Klara (3h)

Manga og Anime
Kontaktperson: Mouni (3h)

MEP
Kontaktpersoner: Bjørn (ELM), Steffen (SKN)

Operation Dagsværk
Kontaktpersoner: Clara (3c), Anna (3h), Eigil (3n)

Sig det med sang!
Kontaktpersoner: Amani Bakrawi (2t), Julius Mikkelsen (2t)

Social Media Talentgruppe
Kontaktpersoner: Tanja (TOR), Morten (MRI)

Sprogudvalget
Kontaktpersoner: Sofus Skjærlund, Thomas Auken (2se), Albert Sørensen (3pe)

Stop Sexisme, Gefion!
Kontaktperson: Lukas Lunøe (3h)

Teudvalget
Kontaktpersoner: Silje (3y), Natalja (3y)

Traditionsudvalget
Kontaktpersoner: Boline (3vz), Matilde (3vz)

Tænk Selv!
Kontaktperson: Sarah (SNE)

Trivselsudvalget Partnerskabsudvalget
Kontakt: Elevråd og Fællesudvalget